Sprawa SimpsonaSprawa SimpsonaSprawa SimpsonaSprawa Simpsona
 
 

Wyszukaj

porawdy prawne online

Sprawa Simpsona

Debata sądowa czy telewizyjna?


W czerwcu 1994r. policja z Los Angeles znajduje zwłoki byłej żony O.J. Simpsona i jej przyjaciela, zabitych nożem. O.J. Simpson, znany futbolista i prezenter telewizyjny zostaje przesłuchany w sprawie jako świadek i dwa dni później zostaje oskarżony o morderstwo.
Podczas próby aresztowania przez policję, ucieka i godzinami objeżdża miasto. Pościg relacjonuje na żywo telewizja, która gigantycznym kosztem uzyskuje możliwie najlepszy obraz, prześcigając się na wzajem pomysłowością. Pościg kończy się ujęciem sportowca i sprawa trafia do Sądu.
Całej sprawie towarzyszą gorące komentarze m.in. czarnoskórej społeczności, która nie chce uwierzyć, że Simson, symbol społecznego awansu mniejszości, jest mordercą. Sędzia E. Rehnquist, przewodniczący Konfederacji Prawników jak i Federalnego Sądu Najwyższego, podejmuje decyzje, iż począwszy od maja 1995r. kamery telewizyjne nie będą miały wstępu na sale sądowe w USA. Powody tej decyzji są oczywiste. Wiąże się ona z ryzykiem, jakie niesie sprawa Simsona. Decyzja ta oczywiście wywołuje masowy protest stacji telewizyjnych. Jednakże czas do momentu wejścia w życie nowych przepisów dziennikarze wykorzystują staranie, ukazując oskarżonego, jako niewinną ofiarę zawziętości policjantów
Obrońcy Simpsona utrzymują linię obrony na twierdzeniu, ie gdyby prezenter telewizyjnym nie byłby Murzynem to nigdy nie został by oskarżony. Proces od samego początku wywołuje wielkie emocje a osoby w nim występujące po kolei stają się gwiazdami telewizji. Simpson w końcu zostaje uniewinniony, wyrok jednak nie wszystkich przekonuje, rodzina ofiary wytacza przeciwko prezenterowi proces cywilny. 10 lutego 1997r. zapada wyrok: sąd nie udowadnia morderstwa, ale przyznaje rodzinie zamordowanej odszkodowanie w gigantycznej kwocie 24,5 mln dolarów.

Site www.iurico.pl uses cookies. More information Close