Zbyt długa ciążaZbyt długa ciążaZbyt długa ciążaZbyt długa ciąża
 
 

Wyszukaj

porawdy prawne online

Zbyt długa ciąża

Jacqueline Dubois cieszy się opinią kobiety przyzwoitej. Poślubia pana de Villeneuve, mężczyznę w podeszłym wieku. W 1625 roku w nocy z 2 na 3 lutego mąż umiera. Dwa tygodnie później kobieta idzie do sądu i oznajmia, że jest brzemienna od kilku tygodni ze swoim zmarłym mężem i żąda dla swojego dziecka - pogrobowca prawnego opiekuna. Dziewięć miesięcy później Jacqueline ma bóle porodowe, jednak poród następuje dopiero 1 lutego 1626 roku, czyli po 13 miesiącach ciąży. Jacqueline de Villeneuve rodzi dziewczynkę, którą ochrzczono imieniem Rene. Wówczas rodzina pana de Villeneuve wytacza jej proces.
Rodzina de Villeneuve wygrywa sprawę, ale bez orzeczenia sądu o zrodzeniu dziecka w pozamałżeńskim związku. Mała Rene zostaje pozbawiona prawa noszenia nazwiska po mężu matki
i prawa do przyjęcia spadku.
Pani de Villeneuve uważa, że ma prawo do spadku po mężu. Rozpoczyna się nowy spór sądowy. 8 czerwca 1632 roku sąd orzeka na podstawie nieposzlakowanej opinii jaką cieszyła się wdowa, że pani de Villeneuve ma prawo ?do użytkowania wdowiego dożywocia".
Gdy Rene dorasta sama postanawia walczyć o prawo do nazwiska i spadku po ojcu. W 1645 roku rozpoczyna się nowy proces. Młoda panna zaskakuje sędziów swoją erudycją
i wykształceniem. Sędziowie uznają, że sprawa jest dla nich zbyt trudna i przekazują sprawę sądowi paryskiemu. Ostatecznie sąd stołeczny przyznaje rację powódce i jej matce. Renee odzyskuje nazwisko i zostaje spadkobierczynią Pana de Villeneuve. Tak więc Renee zostaja uznana za dziecko małżeńskie, pomimo, że urodziła się po roku od śmierci pana de Villeneuve.

Strona www.iurico.pl wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji Zamknij