Trupi sobórTrupi sobórTrupi sobórTrupi sobór
 
 

Wyszukaj

porawdy prawne online

Trupi sobór

Ekshumowany papież Formozus przed sądem


Na początku 897r. papież Stefan VI wzywa zwłoki swojego poprzednika papieża Formozusa przed sąd biskupi. Przyczyną tego zajścia jest obietnica korony cesarskiej książętom z włoskiego rodu Spoleto. Po fakcie zmienia zdanie i koronuje jednego z Karolingów. Stefan VI, który jest zwolennikiem włoskiej rodziny postanawia się zemścić za ten czyn na swoim poprzedniku, karze odszukać grób Formozusa i wydobyć z niego zwłoki poprzedniego papieża.
Trup wydobyty z grobu zostaje zaniesiony na miejsce gdzie ma być sądzony. W imieniu zmarłego papieża ma odpowiadać kler. Zbrodnią, którą zarzucano zmarłemu papieżowi jest: zamiana stolca biskupiego w Porto, który zajmował od 30 lat, na ten w Rzymie ? z powodu karygodnej ambicji" co w IX w. było zabronione przez prawo kościelne. W praktyce czyniono od tego prawa wiele wyjątków, jednakże, Stefanowi dostarcza ona doskonałego pretekstu aby pomścić zniewagę rodu Spoleto.
Zgromadzenie ogłasza bezprawność wyboru Formozusa i orzeka nieważność wszystkich aktów wydanych przez niego. Jednakże dla Stefana nie jest to wystarczające, postanawia więc poniżyć zwłoki swojego poprzednika poprzez oddarcie zwłoki z szat i insygniów papieskich, odcięcie trzech palców u ręki i wrzucenie ciała do fosy a następnie do Tybru.
Kilka miesięcy po profanacji zwłok Stefan zostaje uduszony a szczątki Formozusa pochowane w bazylice św. Piotra gdzie zostają na zawsze. Rok po skandalicznym procesie nowy papież, Jan IX, zwołuje biskupów w celu rehabilitacji sprofanowanych zwłok. Formozusa. Aby zapobiec takim dramatom w przyszłości sobór zakazuje wszczynania procesów przeciwko zmarłym i znęcania się nad biskupami w czasie zgromadzeń.

Strona www.iurico.pl wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji Zamknij