Matki do wynajęciaMatki do wynajęciaMatki do wynajęciaMatki do wynajęcia
 
 

Wyszukaj

porawdy prawne online

Matki do wynajęcia

Czy można wynająć brzuch ?


W 1985 r. w Alzacji podobnie jak wielu innych miastach Europy i USA, powstaje stowarzyszenie o nazwie ?Bociany", które zajmuje się kontraktowaniem ze sobą kobiet zdolnych i chętnych do urodzenia dziecka i małżeństw, które bardzo pragną posiadać potomstwo, a w których kobiety z różnych przyczyn nie mogą donosić ciąży.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Alzacji nowo powstające stowarzyszenie jest obowiązane do przedstawienia statutu i zarejestrowania działalności w sądzie. Przy tej okazji prefekt odmawia rejestracji ?Bocianów" argumentując to, że takie postępowanie mogłoby zachęcania do porzucania dzieci. Stowarzyszenie odpiera te zarzuty twierdząc, że ?matka do wynajęcia" nie jest biologiczną matką i nie korzysta z przepisów o porzuceniu.
Stowarzyszenie decyduje się wynająć adwokatów i oddać sprawę do sądu w Strasburgu. Ten ostatni przyznaje jednak racje prefektowi, stwierdzając, iż artykuł o porzucaniu dzieci ma w tym przypadku zastosowanie. Sąd powołuje jeszcze jeden przepis który stwierdza, że przedmiotem transakcji handlowej mogą być jedynie rzeczy podlegające komercjalizacji, czego nie można powiedzieć o embrionie ludzkim. Po niekorzystnym dla siebie wyroku stowarzyszenie zwraca się do Rady Stanu, najwyższej instytucji rozstrzygającej konflikty obywatel - państwo. Rada w 1986r. wydaje wyrok w którym odmawia stowarzyszeniu istnienia w jakiejkolwiek formie. Ten precedens uniemożliwia w tym państwie tworzenie jakichkolwiek instytucji zajmujących się rekrutowaniem ?matek do wynajęcia".

Strona www.iurico.pl wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji Zamknij