Mata HariMata HariMata HariMata Hari
 
 

Wyszukaj

porawdy prawne online

Mata Hari

Tancerka rozstrzelana za szpiegostwo


Małgorzata Zelle w 1905 r zostaje aktorką sceniczną i przybiera pseudonim Mata Hari. Sukcesy sceniczne owocują licznymi znajomościami w kręgu kultury i polityki w wielu krajach. Po wybuchu wojny podróżuje często po różnych krajach co ściąga uwagę wywiadu brytyjskiego, który podejrzewa ją o szpiegostwo, wywiad nie mogąc znaleźć żadnych konkretnych dowodów, przekazuje dossier Mata Hari władzom francuskim. Kiedy tancerka prosi o zgodę na wyjazd do Vittel, aby pielęgnować ciężko rannych i gdzie buduje się w tajemnicy lotnisko Francja powierza sprawę Kapitanowi Ladoux.
Poddana obserwacji kobieta, staranie opiekuje się rannymi w szpitalu w Vittel. Mata Hari sama odnajduje francuskiego oficera mówiąc mu, że potrzebuje miliona franków aby poślubić rosyjskiego oficera. Ladoux wierząc, że tym razem zdobędzie dowody winny kobiety, proponuje jej współprace z francuskim wywiadem. Powierza jej urojoną misie w Belgii do której ma jechać przez Lizbonę Mata Hari po drodze do celu zatrzymuje się w Madrycie, gdzie mieści się najważniejszy ośrodek niemieckiego wywiadu. Gdy ginie podwójny agent, którego nazwisko znała Mata Hari. Ladoux jest przekonany o winie ?hinduskiej" tancerki.
Wkrótce po tych wydarzeniach Ladoux przechwytuje wiadomość niemieckiej kwatery głównej, w której to dowiaduje się o wypłacie H.21 (Mata Hari) czeku na 5 tyś. Franków. Ladoux by nie wzbudzać podejrzeń Niemców jedynie obserwuje kobietę. Wreszcie Mata Hari trafia pod sąd w lipcu 1917r. i mimo wątpliwych dowodów rozpoczyna się jej proces.
Pomimo mężnej obrony zostaje skazana na rozstrzelanie przez pluton żołnierzy. Po przewiezieniu do Vincennes odmawia przywiązania do słupka egzekucyjnego i przesłonięcia oczu. Po egzekucji nikt nie domaga się wydania zwłok, więc zostają przekazane wydziałowi medycznemu, trafiają ostatecznie na stół w

Strona www.iurico.pl wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji Zamknij